niedziela, 20 marca 2011

Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego: Szczecin Głębokie - Dobieszczyn - Ueckermunde - Anklam - Usedom - Świnoujście - Wapnica - Wolin - Czarnocin - Stepnica - Pucice - Dąbie - Szczecin

 Ruszamy spod Urzędu Miasta w Szczecinie.

 
Przejeżdzamy przez Jasne Błonia i jedziemy prosto w stronę amfiteatru. Mijamy amfiteatr, jedziemy dalej prosto i dojeżdzamy do jeziora Głębokie. Stamtąd tą sama trasą co już wcześniej opisywałem (Szczecin Głębokie-Tanowo-Dobieszczyn-Glashutte-Pampow-Blamkensee-Buk-Dobra Szczecińska-Wołczkowo-Szczecin Głębokie) kierujemy się w stronę Dobieszczyna.


Po przejechaniu pierwszych 30 kilometrów odpoczynek na przejściu granicznym.


Od przejścia kierujemy się drogą publiczną w kierunku Hintersee, dalej drogą do Ludwigshof gdzie skręcamy w prawo na oznaczony szlak rowerowy, którego bardzo dobre oznakowanie będzie nam towarzyszyć do samego Świnoujścia.



Dojeżdzamy do Rieth skąd dalej jedziemy ściężką rowerową do Warsin



Z Warsin jedziemy już drogą przez Bellin do Ueckermunde.



Plaża w Ueckermunde.


W Ueckermunde znajduje się   Kościół Mariacki, dawny  Zamek Pomorski, w którym dzisiaj mieści się  muzeum,  plaża z kąpieliskiem. Wart jest również zobaczenia port miejski oraz ogród zoologiczny.





Z Ueckermunde ruszamy dalej międzynarodowym szlakiem rowerowym wokół zalewu Szczecińskiego w kierunku Anklam. Wpierw jedziemy dorgą przez miejscowości Gambin, Monkebude, Leopoldshagen.
Za Leopoldshagen skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową i jedziemy w kierunku Bugewitz.


Z Bugewitz jedziemy prawdziwa autostradą rowerową. Po drodze mijamy punkt widokowy.



W tym miejscu można pojechać do Kamp i przepłynąć promem do Karpin skracając sobie drogę o ok. 20 kilometrów. My jedziemy dalej prosto w kierunku Anklam, gdzie jest najmniej przyjemny odcinek drogi po stronie niemieckiej. Droga rowerowa prowadzi przez płyty betonowe i jedziemy odkrytym terenem czysto na zachód, skąd wieją najczęściej wiatry.
Historia Anklam sięga XIII wieku. Do zabytków architektonicznych z tamtych czasów zalicza się wieżę widokową o wysokości 30 metrów, dwa imponujące budynki z czerwonwej cegły : Kościół św. Nicholasa oraz Kościół św. Marii. Anklam jest miejscem narodzin słynnego Otto Lilienthal, który przeszedł do historii jako pierwszy człowiekiem, który latał (1891 r.). Dzisiaj w Muzeum Otto Lilienthala podziwiać można imponującą dokumentację, poznać historię oraz życie pioniera lotnictwa.




Z Anklam kierujemy się trasa rowerową w kierunku Usedom mijając po drodze Relzow i Libnow.
Przejeżdzamy przez most łączący ląd z wyspą Uznam.


Po drodze mamy sielskie widoki z zalewem Szczecińskim w tle. Przejeżdzamy przez Zecherin i Karnin.



Po około 130 kilometrach od rozpoczęcia naszej podróży dojeżdzamy do wyspy Uznam i urokliwej miejscowości Usedom.





Stąd przez Stolpe, Pratenow, Dargen, Bossin, Newerow, Zirchow, Garz, Ahlbeck dojeżdzamy do Świnoujścia. Na odcinku między Garz, a Ahlbeck są największe podjazdy podczas całej trasy.


Na liczniku 150 kilometrów i .......... Świnoujście.


Zasłużony odpoczynek na kampingu Relax. Miejsce bez "fajerwerków" ale bezpieczne.


Następny dzień spędzamy na zwiędzaniu (odpoczywaniu) Świnoujścia i Ahlbeck.
Uzdrowisko nadmorskie Ahlbeck wraz z Heringsdorfem i Bansin należy do kurortów cesarskich położonych na wyspie Uznam, najbardziej wysuniętej na wschód niemieckiej wyspie Morza Bałtyckiego. Ahlbeck zaliczane jest do najpiękniejszych i najstarszych kąpielisk nadbałtyckich leżących na tej pełnej krajobrazowych przeciwieństw wyspie. Promenady i molo zapraszają na przechadzki, a kąpielisko termalne – na wypoczynek.
No i te drogi rowerowe :)), cudo !!!





Na Świnoujście za dużo sił już nie pozostało :)
Ale jakby ktoś miał siłę i ochotę to:
Latarnia Morska z 1858 roku - jedna z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego - dawny ratusz miejski Muzeum Rybołówstwa Morskiego - ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście - wybudowanym na przełomie lat 1805/1806, na podstawie projektu pochodzącego z  1792 roku, autorstwa mistrza budowlanego Meyera.
Fort Gerharda -  potocznie zwany Fortem WSCHODNIM jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-to wiecznych fortów nadbrzeżnych w naszej części Europy. Wybudowany przez pruskich fortyfikatorów był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście.
Fort Anioła wybudowany w latach 1845-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko - obserwacyjny stanowiący wówczas jeden z czterech fortów obronnych Twierdzy Świnoujście.
XVIII wieczny Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, wzniesiony jest na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: zabytkowe organy, ciekawe witraże oraz zabytkowy drewniany model statku.
Kościół Matki Boskiej "Stella Maris"  zwany kościołem Gwiazdy Morza, to mały i niezwykle urokliwy  kościółek z końca XIX w.,  wybudowany w stylu neogotyckim, z krzyżowym wiązaniem cegieł. Na szczególną uwagę zasługują witraże o dużej wartości artystycznej oraz mozaika umieszczona nad drzwiami wejściowymi.
Wieża po byłym kościele protestanckim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra - punkt widokowy.  - jest to pozostałość po protestanckim, utrzymanym w neogotyckim stylu Kościele ewangelickim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra, wzniesionym w latach 1903 – 1906, według projektu Fritza Gottlieba. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok niemal na całe miasto.
Ryglowe chaty kryte strzechą z końca XVIII wieku, położone na wyspie Karsibór - jednej z trzech, zamieszkałych wysp Świnoujścia, na której znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa - Karsibór. Wyspa powstała w latach 1874-1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam, tworząc tym samym Kanał Piastowski - szlak żeglugowy, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina.
Zabytkowy kościół gotycki z XV wieku - we wschodniej części wyspy Karsibór. Zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII.
Karsiborska Kępa - rezerwat ptakówRezerwat ptaków "Karsiborska Kępa" - rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na wyspie Karsibór to lęgowisko ponad 140 gatunków rzadkich ptaków, w tym  ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Ptasi rezerwat Karsiborska Kępa zajmuje powierzchnię 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy.


Stawa "Młyny" - znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - najbardziej rozpoznawany symbol Świnoujścia, który również znajduje się w oficjalnym logo miasta Świnoujście. "Wiatrak" usytuowany jest na końcu kamiennego Falochronu Zachodniego (o długości ok. 350 m), wybudowanego w latach 1818-1923. Falochron wieńczy plażę po stronie wyspy Uznam.




Rano po śniadaniu ruszamy w kierunku przeprawy promowej. Na początku jedziemy ulicami aby wjechać na ścieżkę rowerową, która poprowadzi nas do samej przeprawy.



Promy pływają często i są bezpłatne.


Po zejściu z promu zaczyna się horor, około 2 kilometrów drogą pełną tirów :((. Trzeba uważać aby nie ominąć zjazdu na Przytór i Łunowo. Potem piaszczystą drogą, którą jazda z sakwami jest prawie niemożliwa, no i te komary.


Mijamy Lubiewo i dojeżdzamy do Wicka.


Po drodze jezioro turkusowe w Wapnicy.


Następnie przez urokliwe lasy mijając po drodze Lubin (poniemieckie ruiny jednej z największych cementowni III Rzeszy), Karnocice, Sułomino dojeżdzamy do Wolina. Ostatni odcinek przed Wolinem poruszamy się drogą krajową, na szczęście jest szerokie pobocze.



Mijamy Wolin i przez Recław, Gogolice, Zagórze, Skoszewo, Jarszewko, Łąkę, Racimierz, Żarnowo, Czarnocin, Kopice, Gąsierzyno, Stepniczke dojeżdzamy do Stepnicy. W Stepnicy przemarznięci i mokrzy nocujemy w agroturystyce przy plaży (bardzo przyjemne miejsce). Zdjęć niestety nie ma bo nie było sposobu, aby wyciągnąć aparat. Jest droga alternatywna z Wolina, która opiszę w trasie ze Szczecina do Pobierowa.


Widok z okien agroturystyki w Stepnicy. Po drugiej stronie zalewu zakłady chemiczne w Policach.


Wyjeżdzamy rano i przy nie wiele lepszej pogodzie jedziemy w kierunku Szczecina przez Bogusławie, Kąty, Krępsko, Modrzewie, Goleniów, Borzysławiec, Lubczynę, Czarną Łąkę, Pucice i Załom.
Zalew w Czarnej Łące.


Trzeba uważać na samochody, szczególnie od Czarnej Łąki, gdzie ruch zaczyna się dosyć duży.
Od wyjazdu z Dąbia zaczyna się ścieżka rowerowa (jest w trakcie budowy przez całe Dąbie).
Po drodze mamy urocze widoki Szczecina z Trasy Zamkowej no i pokazuje się słoneczko :).



Na końcu Trasy Zamkowej mamy niespodziankę, nieoznakowaną niespodziankę.


Zajeżdzamy jeszcze na zamek.


I już szczecińskimi drogami rowerowymi dojeżdzamy do amfiteatru gdzie kończymy naszą czterodniowa wyprawę.


Po stronie niemieckiej bardzo dobrze oznakowana trasa. Przebiega drogami rowerowymi lub drogami publicznymi o bardzo małym natężeniu ruchu. Preferowany rower trekingowy.
Po stronie polskiej jazda bez mapy niemożliwa. Odcinek od przeprawy promowej do zjazdu na piaszczystą polną drogę (ok. 2 km) straszny - droga krajowa pełna tirów.
Większość trasy po stronie polskiej przebiega drogami o umiarkowanym lub małym natężeniu ruchu. Preferowany rower górski (dużo piasczystych dróg lesnych i polnych)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz